DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21062400,43%
Van
12°

PARÇALI BULUTLU

04:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

Geleceğe Miras Eski Van Şehri Projesinin Lansmanı Yapıldı

Geleceğe Miras Eski Van Şehri Projesinin Lansmanı Yapıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ozan Balcı, Ak Parti Van Milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu ve Burhan Kayatürk, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, il protokolü ve turizm sektörü temsilcilerinin katılımıyla Geleceğe Miras Eski Van Şehri projesinin  tanıtım programı yapıldı.

ABONE OL
27 Mart 2024 22:05
Geleceğe Miras Eski Van Şehri Projesinin Lansmanı Yapıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tanıtım videosunun gösterimi sonrası konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Projenin önemine dikkat çekerek, “Van M.Ö. 3000’lerden 20. yüzyılın başlarına kadar kesintisiz olarak iskân görmüş bir şehir. Sayısız kültürün doğumuna, gelişimine ve yayılmasına da beşiklik etmiştir.Van’da kısmen tahribattan kurtulup günümüze ulaşan yapılar, bize tarihi kent konusunda önemli ipuçları vermektedir.Söz konusu yapılar; Saray Kapı, Maarif Dükkanları, Kızıl Minareli Camii, Kaya Çelebi ve Horhor Camii, Hüsrev Paşa Hanı ve Hamamı, Mir-i Ambar, Kaya Sarnıcı ve Ulu Camii, Kethuda Ahmet Camii, Doğu – Güney surları, Surb Stephanos ve Surb Vardan Kiliseleri’dir.1970’li yıllardan günümüze, tarihi kentin yaklaşık yüzde 7’lik bir dilimi kazılabilmiştir. Şimdi “Geleceğe Miras” projesi ile kazılarımızın hız ve kapsamını önemli ölçüde artıracağız.Yürütülecek çalışmalar neticesinde, bölgenin kültürel belleğine dair önemli izler barındıran Eski Van’ı, sahip olduğu tüm değerlerle ülkemizin kültürel cazibe noktalarından biri haline getirmek temel hedefimizdir.Geleceğe Miras Eski Van Şehri projesinin en önemli ayağını kuşkusuz arkeolojik kazılar oluşturmaktadır. Bu kazılardan elde edilecek bilimsel bulgu ve sonuçların, kent ve bölge tarihinin kültürel kodlarının çözümlenmesine yönelik önemli veriler sunacağı aşikârdır.Proje kapsamında Maarif Dükkanları ve Kamu Alanları, Hüsrev Paşa Hamamı, Ulu Camii Çevresi ile Aziziye Kışlası kazı çalışmalarına hızlıca başlıyoruz. Kentin Osmanlı öncesi dönemine ait en önemli mimari kalıntıları olarak kabul edilen Ulu Camii ve Kızıl Minareli Camii ile Osmanlı Dönemi’ne tarihlenen Hüsrev Paşa Hanı’nda projelendirme çalışmaları, Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce tamamlanmıştır. Ulu Cami’de restorasyon çalışmalarına da başladık.

19. yüzyılda tahıl ambarı olarak kullanıldığı bilinen Mir-i Ambar ile Kaya Sarnıcı’nda restorasyon, rekonstrüksiyon ve işlevlendirme çalışmaları yapacağız. Çalışmalarımızın ardından her iki eseri de koruma ve kullanma dengesini gözeterek ziyaretçilerin kullanımına açacağız. Kentin güney surlarında yapılacak proje ve restorasyon çalışmaları ile Eski Van Şehri sınırlarını görünür hale getireceğiz. Geleceğe Miras projemiz ile Eski Van Şehri’ne ören yeri statüsü kazandırmayı da hedefliyoruz. Bakanlığımızca hazırlanan Ziyaretçi Karşılama ve Çevre Düzenleme Projesi kapsamında, restorasyonlarla ayağa kaldırılacak yapıları özgün yürüme yolları ile birbirine bağlayacağız.Kısa ve uzun tur olmak üzere yürüyüş rotaları oluşturarak ziyaretçilere Eski Van Şehri’nin orijinal sokaklarında yürüme imkânı sağlayacağız.Bu heyecan verici projeyi de tüm ayrıntılarıyla ve hızlıca hayata geçirmeyi hedefliyoruz. 4 yıl sonunda kentin yüzde 30’unda kazıları, yine yüzde 30’luk bir alanda restorasyon, onarım ve koruma çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için toplam 800 milyon TL ödenek ayıracağız.Projenin fikir aşamasından saha çalışmalarına kadar emek ve destek veren herkese canı gönülden teşekkür ediyorum.” dedi.

  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


  HIZLI YORUM YAP

  KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

   300x250r

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.