DOLAR 32,5483 0.01%
EURO 35,0446 0.46%
ALTIN 2.429,130,26
BITCOIN 2090815-3,68%
Van
17°

AÇIK

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sürdürülebilir Dünya Üniversiteleri Arasında İlk 500’de

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sürdürülebilir Dünya Üniversiteleri Arasında İlk 500’de

2023 “UI GreenMetric Dünya Üniversite Sıralaması” listesi açıklandı. Dünyanın en yeşil üniversitelerini belirleyen GreenMetric endeksinde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dünyada 446. Türkiyede ise 39. sırada yer aldı.  

ABONE OL
9 Aralık 2023 17:40
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sürdürülebilir Dünya Üniversiteleri Arasında İlk 500’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çevre bilinci konusunda küresel bir farkındalık oluşturmayı amaçlayan UI GreenMetric; kampüs yerleşimi ve altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım, eğitim ve araştırma olmak üzere üniversitelerin sürdürülebilirlik çalışmalarını altı kritere göre değerlendirmektedir. Bu kapsamda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi; bu başlıklar altında üniversitelerin değerlendirildiği yıllık UI GreenMetric sıralamasında Zeve Kampüsü ile yine sıralamada yer alarak bir başarıya daha imza attı. UI GreenMetric 2022 yılının en çevreci üniversiteler sıralamasında Türkiye’de 58, Dünyada ise 648. sırasında yer alan Van YYÜ, bu yılda gösterdiği başarıyla sürdürülebilir kalkınma amaçları çerçevesinde ve çevresel sürdürülebilirlik başta olmak üzere sürdürülebilirlik alandaki gelişimine devam etmektedir. 

Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin 2023 UI GreenMetric sıralaması hakkında yaptığı değerlendirme kapsamında “Üniversitemiz sıralamasının yükselmesinde katkısı olan tüm mensuplarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Üniversitemiz, geçtiğimiz yıl da Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu (YÖK) koordinasyonunda yürütülen ‘Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü’nü imzalayan 10 pilot üniversite arasına katılmıştı. Üniversitemizde sıfır atık uygulamalarının yaygınlaştırılması, çevrenin korunması, sürdürülebilir ve iklim dostu kampüs dönüşümü sürecinde gerekli olan çalışmalarımızı kararlılıkla devam ettireceğiz” sözlerini kaydetti.  

  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


  HIZLI YORUM YAP

  KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

   300x250r

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.