DOLAR 32,5666 0.06%
EURO 35,0334 0.44%
ALTIN 2.430,170,30
BITCOIN 2093099-3,47%
Van
17°

AÇIK

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

2023 KURBAN BAYRAMI NAMAZ SAATLERİ

2023 KURBAN BAYRAMI NAMAZ SAATLERİ

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla birlikte 2023 kurban bayramı namaz saatleri de merak edilmeye başlandı.

ABONE OL
27 Haziran 2023 18:23
2023 KURBAN BAYRAMI NAMAZ SAATLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İslam dininden büyük bir öneme sahip olan Kurban Bayramı, Müslümanlar tarafından büyük bir heyecanla kutlanır. Kurban bayramı Hazreti İbrahim’in Allah’a olan sadakatini anlatır. Ramazan bayramında olduğu gibi kurban bayramında da en önemli ibadetlerden biri kurban bayramı namazıdır. Birçok Müslüman kurban bayramı namazını eda etmek için camiye gider ve kurban bayramı namazı camilerde toplu şekilde cemaat ile kılınır. Kurban bayramı namazı her sene bayramın ilk günü eda edilir. Bayram namazı saatleri bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Bu sebeple bayram namazı saatleri her sene değişkenlik gösterir. O 2023 yılı için kurban bayramı namaz saatleri vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı.

bayram-namazi-saatleri_621ce8b2280a963840748bbb0ec2ec17.jpg

İL İL KURBAN BAYRAMI NAMAZ SAATLERİ

Diyanet işleri Başkanlığı tarafından paylaşılan Kurban Bayramı namazı saatleri belli oldu.

İSTANBUL BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06.10
ANKARA BAYRAM NAMAZI SAATİ: 05:57
İZMİR BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06:24
BURSA BAYRAM NAMAZI SAATİ: 06:12
VAN BAYRAM NAMAZI SAATİ: 05:19

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

kurban_3db93ea8e358c1c1dc9bbfeaf55bc239.jpg

KURBAN BAYRAMI NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı senede iki kez kılındığı için nasıl kılındığı unutulabilir. Bu sebeple birçok kişi Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? sorusunu sıklıkla araştırıyor. Kurban bayramı namazı camilerde imam tarafından namazdan önce hatırlatılır. Bayramın birinci günü sabah namazından ve güneşin doğuşundan sonra eda edilir. Bayram namazı öncesi namazın nasıl kılınacağına yönelik hatırlatmalar tamamlandıktan sonra müezzin kayyım camiye gelen vatandaşları namaz için nasıl niyet edecekleri konusunda bilgilendirir. Namaz için niyet edilirken hangi namaz kılınacaksa onun zikri yapılır. Örneğin; “niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama “ şeklinde namaz için niyet edilir. Daha sonra imamla birlikte hareket edilir.

Namazın birinci rekatı;

Bayram namazı için niyet edildikten hemen sonra ‘tekbir’ alınır ve eller göbek hizasına alınarak sağ el sol elin üstüne getirilir ve bağlanır. Ardından imam hatip ve cemaat ‘Sübhaneke’ duasını okur ve tıpkı iftitah tekbiri gibi eller yeniden kulak hizasına kaldırılır. Ardından birinci tekbir alınır ve eller yana bırakılır. Sonrasında ikinci tekbir alınır ve yine eller yana bırakılır. Daha sonra üçüncü kez tekbir alınır ve bu kez eller göbek hizasına gelecek şekilde bağlanır. İmam sessiz bir şekilde ‘Eüzu besmele’ çeker ve açık olarak ‘Fatiha Suresi’ ile birlikte ‘zammı sure ya da zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim ‘ okur. Bu sırada cemaat sessiz bir şekilde imamı dinler. Rükû ve secde yapıldıktan sonra ikinci rekat için ayağa kalkılır.

Namazın ikinci rekatı;

İmam sessiz bir şekilde besmele çeker ve sesli olarak ‘Fatiha Suresi’ ile birlikte ‘zammı sure ya da zammı sure yerine geçecek miktarda Kur’an-ı Kerim’ okur. Bu sırada cemaat sessiz bir şekilde imamı dinler. Eller kulak hizasında kaldırılır ve birinci tek bir alınır sonrasında eller yanlara bırakılır. Ardından ikinci tek bir alınır ve yine eller bırakılır. Daha sonra üçüncü tekbir alınır ve eller tekrar yanlara bırakılır ve son olarak dördüncü tekbir alınır. Bu kez eller kulak hizasına kalkmadan direkt rükuya gidilir. Rüku ve secde yapıldıktan sonra oturulur. Oturma süresince ‘Tahiyat, Salli Barik dualari’ okunur. Ardından önce sağa tarafa sonra da sol tarafa selam verilerek namaz bitirilir. Namazın ardından Müezzinin takibi ile hep birlikte üç defa teşrik tekbirleri getirilir. Tekbirlerle beraber imam hatip Bayram hutbesini okumak için minbere çıkar.

  Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


  HIZLI YORUM YAP

  KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

   300x250r

   Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.